Súčasná moderná doba nám dáva do popredia viac technológie a prejavuje sa to aj u detí v mladšom veku. Určite aj vás zaskočilo dieťa s otázkou, kedy mu kúpite tablet či smartfón. Aj vy máte pocit, že hračky u vás doma pomaly ale isto zapadajú prachom? Dieťa by ste mali viesť od začiatku k tomu, aby sa hralo s hračkami. Hračky majú totiž pre dieťa určitý význam, zatiaľ čo moderné technológie v mladom veku spôsobujú viac škody ako úžitku. V našom článku sa dozviete, aký vplyv majú hračky na dieťa a kedy o nich deti začínajú strácať záujem.
Hranie je typické pre každé dieťa a je to v podstate ich hlavnou náplňou dňa. Hranie s hračkami má významný vplyv na emocionálny, fyzický, sociálny aj psychický vývoj dieťaťa. Zároveň hranie s deťmi vám dáva príležitosť vybudovať si s nimi čo najlepší vzťah. Ony totiž od vás nevyžadujú nič zložité, technologické či príliš finančne náročné. Chcú len to, aby ste sa im venovali a našli si na nich čas.
Zaujíma vás aký vplyv majú hračky na dieťa a ako mu môžu pomôcť? Prečítajte si nasledujúce dôvody.
Vďaka zmyslom dokážeme vnímať okolitý svet a rozvíjať naše poznatky. Deti pri hraní s hračkami ich stláčajú, prekladajú si ich z ruky do ruky, zoznamujú sa z ich hmotnosťou, povrchom, tvarom, vôňou a rozvíjajú svoje zmyslové vnímanie. Dieťa objavuje jednotlivé vlastnosti predmetov spája ich s poznávaním vo vzťahu k okolitej realite.
Hračky majú veľký vplyv na detskú tvorivosť a predstavivosť. Dieťa pomocou hračiek napodobňuje okolité prostredie a znázorňuje rôzne životné situácie. Ideálne je rozvíjať detskú predstavivosť pomocou hračiek, ktoré má dieťa najradšej. Preto je dobré nechať dieťa nech sa rozhodne, aká hračka sa mu páči a neovplyvňovať jeho výber.
Ak sa chystáte vyberať hračku pre svoje dieťa, nemali by ste vymýšľať nič zložité s množstvom funkcií a to najmä preto, aby ste mu nebránili rozvíjať svoje zručnosti a predstavivosť. Najlepšie hračky sú tie najjednoduchšie a inšpirujú dieťa k hľadaniu spôsobov ako sa s danou hračkou zahrať.
Hračky nemajú vplyv len na predstavivosť ale aj na vyjadrovanie myšlienok, ktoré ho v súvislosti s hračkou napadajú. Zvyčajne to začína obyčajnými zvukmi, s ktorými sa stretlo v reálnom živote, no neskôr ho môže podnietiť k prvým slovám či k samotnému rozprávaniu. K vyjadrovaniu myšlienok ho môžete podnietiť aj vy. Hrajte sa s ním a vysvetľujte mu, ako sa vie zahrať s hračkou, ktorú ste mu kúpili.
Posledným dôvodom je vytváranie si vzťahov s ostatnými. Deťmi si pomocou hračiek vytvárajú vzťah nielen so svojimi rodičmi, ale aj s inými deťmi. Nie je nič prekvapujúce, že deti si hračky navzájom berú a dochádza ku konfliktom. Vtedy by mal do toho vstúpiť dospelý a ukázať im ako sa majú o hračky deliť a ukázať im spoločnú hru.
Netreba zabúdať, že rodičia sú tu od toho, aby svoje deti správne viedli a motivovali. Menšie deti vôbec nepotrebujú k životu smartfóny a tablety, ktoré budú blokovať ich rozvoj. Ak dieťaťu umožníte prístup k týmto technológiám začne strácať záujem o hračky. Strácať ho začne aj v prípade, že mu nakúpite príliš veľa hračiek. Nebude schopné vymýšľať ako sa s nimi zahrajte a rýchlo ho omrzia. Kúpte mu len pár a sledujte čo s nimi dokáže.
Portál GoodNewsNetwork robil prieskum, ktorý bol zameraný na to, či rodičia kupujú svojim deťom hračky, s ktorými sa hrali aj oni vo svojich detských rokoch. Až 84% opýtaných uviedlo, že tieto hračky plánuje zakúpiť a to najmä z dôvodu, že rozvíjajú detské zručnosti. Medzi tie najobľúbenejšie patria kocky a stavebnice, pretože sú veľmi všestranné a dokážu sa s nimi zabaviť mladšie ale aj staršie deti. Vždy sa dá vymyslieť niečo nové a nikdy neomrzia.
Pridať komentár